AnasayfaBasın OdasıBizden HaberlerErzincan valisi sayın Süleyman Kahraman’ın, geçtiğimiz günlerde Erzincan Tulum Peyniri ile ilgili yaptığı açıklama dikkat çekmeye devam ediyor.

Erzincan valisi sayın Süleyman Kahraman’ın, geçtiğimiz günlerde Erzincan Tulum Peyniri ile ilgili yaptığı açıklama dikkat çekmeye devam ediyor.

Erzincan Tulum Peynirini Türkiye’ye tanıtmayı amaçlayan firmalardan biri olan Akpınar Tulum Peyniri firması, sayın Vali’nin yaptığı açıklamayı, Erzincan için önemli ve üzerinde durulması gereken bir konu olarak görüp teşekkür etti. firma sorumlusu Lütfullah Akpınar; yıllardır farklı illerden peynir geliyor ve bu peynirler asla Erzincan tulum peyniri değil. fakat hem Türkiye’ye hem de Dünyanın değişik ülkelerine Erzincan tulum peyniri diye pazarlanıyor. Gerek tat gerek kalite yönünden Erzincan tulum peyniri olmayan bu peynirlerin damak tadını ve sağlığı tehdit etme ihtimalide çok yüksektir diye anlattı.

Lütfullah Akpınar ayrıca, Erzincan Belediye başkanı sayın Cemalettin Başsoy’un da; Tulum peynirini geliştiremedik, tulum peynirinde istenilen kaliteyi yakalayamadık, tulum peynirini markalaştıramadık, ihraç edemedik, bugün yapılan tulum peyniri 1970'li yıllarda yapılan tulum peynirinin çok gerisine düştü. Sözlerinin de çok anlamlı olduğunu ve Erzincan Tulum Peynirinin biran önce kalitesinin ve markalaşmasının tescil edilmesi gerektiğini kaydetti.

Akpınar Tulum Peyniri firma sorumlusu Lütfullah Akpınar bu açıklamalar çerçevesinde, kendi firmalarının, Erzincan ve yöresinden hazırladığı tulum peynirlerini gerek kalite gerek pazarlama konularında ciddi çalışmalar yaptıklarını, bu anlamda mağaza dizaynı, ürünlerin müşteriye sağlıklı ulaşması, Erzincan dışındaki müşteriler için de sorunsuz ürün ulaşımı için sürdürülebilir hizmetlerini geliştirdiklerini ifade etti.

Erzincan Tulum Peyniri ile ilgili sayın Valimiz Süleyman Kahraman ve Erzincan Belediye Başkanımız sayın Cemalettin Başsoy’un açıklamaları şöyleydi;

Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, ilde 5-6 bin ton tulum peyniri üretildiğini ancak 30-40 bin ton sevkiyat yapıldığını belirterek, "Demek ki sağdan soldan Malatya'dan, Diyarbakır'dan şurdan burdan peynir geliyor, onun içine bir katkı vererek biraz da kaliteyi bozarak Erzincan tulum peyniri' diye sunuyoruz. Bu gerçekten doğru değil" dedi.

"Tulum peynirinin" tüm Türkiye'de hemen her yerde "Erzincan tulum peyniri" olarak anıldığına işaret eden Kahraman, şehrin bu markalaşmış ürününün nasıl daha iyi noktaya taşınabileceğini ele aldıklarını ifade etti. Kahraman, bu değerin korunması, ekonomik olarak kazanç sağlanması için yapılması gerekenler olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "İlimizde 5-6 bin ton tulum peyniri üretiliyor fakat ilimizden 30-40 bin ton, belki daha fazla tulum peyniri sevkiyatı tüketimi söz konusu.

Demek ki sağdan soldan Malatya'dan, Diyarbakır'dan şurdan burdan peynir geliyor, onun içine bir katkı vererek biraz da kaliteyi bozarak 'Erzincan tulum peyniri' diye sunuyoruz. Bu gerçekten doğru değil. Bizim bu konuda markalaşmamız devam ederken, muhakkak burada patentini almak zorundayız. Bizim tabii coğrafi işaretimiz var ama bu yetmiyor, patentini alıp bunun takibini yapmak zorundayız."

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy da tulum peynirinde 1970'li yılların kalitesinden uzaklaşıldığını, gerisinde kalındığını, bunun da marka değere zarar verdiğini söyledi. Başsoy, "Tulum peynirini geliştiremedik, tulum peynirinde istenilen kaliteyi yakalayamadık, tulum peynirini markalaştıramadık, ihraç edemedik, bugün yapılan tulum peyniri 1970'li yıllarda yapılan tulum peynirinin çok gerisine düştü. Peyniri çeşitlendirmek, peynirin ambalaj sistemini değiştirmek, peyniri her mevsim tüketilecek hale getirmek zorundayız" diye konuştu.

Haber: Oğuzhan Roma 25.03.2016